V mexickom meste Jalisco sa učiteľke na základnej škole podarilo zachytiť na video dojemný moment. Jej žiak s Downovým syndrómom sa snaží utešiť svojho plačúceho spolužiaka.
Downov syndróm patrí k najbežnejším chromozomálnym poruchám a je najčastejší z vrodených syndrómov. Vyskytuje sa vo všetkých etnických skupinách v priemere u jedného zo 700 živonarodených detí.
V priemere sa v rámci Slovenska narodí ročne 30 – 50 detí s Downovým syndrómom.
Najskôr sa mu pokúša utrieť slzy a nos, potom ho objíma a pokladá si naňho hlavu, aby ho utešil. Počas objatia ho nežne potľapká a hladí po chrbte. Jeho spolužiak je aj naďalej očividne nešťastný, ale zdá sa, že objatie zabralo a už neplakal.
Vide sa rozšírilo po celom internete a videlo ho viac ako 24 miliónov ľudí. Neustále mu tiež pribúdajú komentáre ľudí, ktorí sú gestom chlapca s Downovým syndrómom dojatí.
Vo videu sa vidia predovšetkým tí, ktorí sa sami starajú o dieťa s rôznymi druhmi postihnutia alebo poruchou autistického spektra, ktorá sa údajne týka práve plačúceho chlapca.
„Tieto deti nám svojou jednoduchou interakciou ukazujú, aká dôležitá je empatia a láskavosť. Aj ten najmenší prejav láskavosti môže mať veľký vplyv, zvlášť pokiaľ sa jedná o ľudí so špeciálnymi potrebami. Dokonca aj vo vzdelávacom systéme po celom svete bývajú deti s hendikepom často veľmi kritizované, izolované alebo dokonca trestané za to, aké sú. Títo dvaja však ukázali, že niekedy stačí len trocha súcitu, aby sa deti s postihnutím cítili pohodlne a mohli sa ďalej učiť. Snáď si viac vyučujúcich vezme z takéhoto prístupu príklad,“ píše k videu webový portál Upworthy.
Sledujte video:
V komentároch pod videom sa ľudia zverujú s vlastnými skúsenosťami s deťmi s Downovým syndrómom a zhodujú sa, že sú to mimoriadne citlivé a empatické duše. „Moja sestra má Downov syndróm a prisahám, že bola na tento svet privedená, aby každému pripomenula, že majú milovať bezpodmienečne a hovoriť za tých, ktorí to inak nevedia. Jej najlepšia kamarátka má detskú mozgovú obrnu, kvôli ktorej je na vozíku a nehovorí. Lily vždy vie, čo potrebuje. Vždy.“
Ak súhlasíte, že deti, ktoré sú inak obdarené majú tiež city a mali by sme sa k nim správať rovnako a bez pozerania sa cez plece, zdieľajte tento článok so svojimi priateľmi!