Mladý belgický fotograf Kevin Faingnaert trávi väčšinu svojho voľného času na výletoch, v ktorých prostredníctvom fotoaparátu objavuje svet.
Tieto prechádzky sa snaží kombinovať s osobnými projektmi, ktoré môžete nájsť aj na jeho blogu. V projekte, ktorý pomenoval Matavenero, sa rozhodol navštíviť izolovanú komunitu ľudí a zdokumentovať tak ich život.
Túto bývalú banícku dedinu, ktorá sa nachádza vysoko v pohorí Sierra de Ancares, tri hodiny chôdze od najbližšieho obydlia, opustili jej obyvatelia koncom 60. rokov po lesnom požiari. Po ich unáhlenom odchode ostala dedina 20 rokov prázdna. Jej primitívne bývanie chátralo na pustom úbočí hôr.
Koncom osemdesiatych rokov dedinke vdýchli život nemeckí cestovatelia, ktorí sa pustili do premeny na ekodedinu, v ktorej sa dá žiť. Vysekali chodníky, vykopali kanál, aby do dediny priviedli vodu, a zrekonštruovali niekoľko domov s pomocou materiálov, ktoré poskytla okolitá krajina.
Dnes je Matavenero domovom približne 60 jednotlivcov – vrátane 12 detí –, ktorých odlákal od moderného sveta záväzok obce k vlastnej udržateľnosti.
„Sú to ľudia, ktorí svoje ideály premenili na činy a tvrdú prácu.“
„ Matavenero, čo je vzdialená dedinka, ktorá leží vysoko v izolovanej hornatej oblasti severozápadného Španielska. Rozhodol som sa tam zdokumentovať život ľudí, ktorí žijú v dokonalom súlade s prírodou.
Mojím cieľom bolo vytvoriť sériu portrétov tejto komunity, ktorá doslova žije mimo siete.
Počas pobytu som sa s miestnymi obyvateľmi lepšie spoznal a dokonca aj spriatelil. Trvalo to ale nejaký čas, kým som si získal ich dôveru a nadviazal s nimi kontakt.
Spočiatku som sa cítil ako votrelec, ale postupom času, pomocou poznávania komunity, pochopením ich životného štýlu, pomáhaním s každodennými úlohami, alebo rozprávaním si príbehov u táboráku, som cítil, ako sa ten múr nedôvery rúca. Tieto veci zmenili môj pobyt na skutočné spolužitie, ktoré bolo pre vytvorenie portrétov nesmierne dôležité.
V roku 1989 bolo toto miesto osídlené medzinárodným mixom silných a nezávisle zmýšľajúcich ľudí, ktorí chceli jednoducho žiť v harmónii s prírodou. Opustili svoj starý spôsob života a ten nový začali v Mataveneri. Odvrátili sa od moderného spôsobu života, ktorý bol založený na efektívnosti a konzumácii, a začali žiť podľa presvedčenia: sebestačne a ekologicky, v harmónii s prostredím a vo vzájomnej úcte.
Niektorým ľuďom sa možno tento spôsob života nebude javiť realisticky, ale k tejto komunite nemožno necítiť obdiv, najmä pre jej vytrvalosť. Sú to ľudia, ktorých svoje ideály premenili na činy a tvrdú prácu.
„Strávením niekoľkých týždňov v Mataveneri som pocítil vzácnu slobodu, ktorú som nikdy predtým necítil.“
Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním. Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.