10. novembra bude presne 45 rokov, čo sa ľudský život prvýkrát sformoval v skúmavke. Stal sa zázrak: 38 týždňov po počatí prišla na svet Angličanka Louise Brownová, ktorá sa narodila 25. júla 1978. Stala sa tak prvým človekom, ktorý bol na svete počatý mimo tela matky.
O jej narodenie sa zaslúžili britský fyziológ, priekopník reprodukčnej medicíny a umelého oplodnenia Robert Edwards a gynekológ Patrick Steptoe, ktorí použili metódu in vitro, teda mimotelové oplodnenie vajíčka.
Vedúci predstavitelia náboženských organizácií vyjadrili v tej dobe obavy, aby sa človek nehral na Boha a nezačínal život dieťaťa v skúmavke. Pre ľudí bolo vtedy ťažké pochopiť, že takto koncipovaný život je rovnaký ako každý iný, a tak dieťa narodené po umelom oplodnení prirovnávali k postave Mary Shelley Frankenstein.
Louise si pamätá, že jej rodičia neustále dostávali nahnevané listy. Ľudia im domov posielali skúmavky, na ktorých boli napísané výhražné slová.
„Jedného dňa sme dostali balíček s nápisom „Louise Brown, dieťa zo skúmavky, Bristol, Anglicko,“ hovorí žena. „Na obálke bola adresa odosielateľa zo San Francisca. Vnútri našla jej mama malú šperkovnicu. Na vrchnáku bola nalepená nálepka s obrázkom dieťaťa a nápisom „Bábätko zo skúmavky“.
Keď však šperkovnicu otvorila, našla v nej úhľadne zložený list, ktorý bol postriekaný červenou tekutinou. Bolo tam napísané „Záručná karta pre deti zo skúmavky“. Bola tam aj brožúrka s otázkami a odpoveďami, z ktorých mi bolo po prečítaní zle…“
Podľa Louise boli takéto balíky desivé: ľudia strávili veľa času prípravou ich obsahu. Všetko to vyzeralo ako z výplodu fantázie maniaka.
Prirodzene, Leslie Brownová mala obavy z prichádzajúcich listov a balíkov. Aj na prechádzke s dieťaťom v kočíku sa stále obzerala. Louise, ktorá sa už dvakrát stala matkou, verí, že nič z toho by sa nestalo, keby umelému oplodneniu nevenovalo toľko pozornosti tlače.
„Moja mama dostávala listy aj od žien, ktoré nemohli mať deti.
Napríklad žena z Nového Zélandu jej napísala, že podstúpila množstvo operácií, ale všetko úsilie bolo bezvýsledné. Našli sa aj iné ženy, ktoré jej vyjadrili svoju podporu ale predpovedali, že takéto pokroky v medicíne budú vždy veľmi kritizované, čo moja matka bude musieť znášať.“
Tvrdé skúšky rodinu Brownových nezlomili. O pár rokov neskôr sa pár stal opäť rodičmi – narodila sa im dcéra, ktorej dali meno Natalie. Tá sa narodila ako 40. dieťa zo skúmavky na svete.
Louisein otec opustil tento svet v roku 2007 – v tom čase mal 64 rokov a jej matka – v roku 2012. Skúsenosť jej rodičov inšpirovala mnohé páry, aby vyskúšali umelé oplodnenie a splodili tak vytúžené dieťa.
Dnes, takmer 45 rokov po prvom úspešnom umelom oplodnení, chce Louise vzdať hold práci britského lekára Roberta Edwardsa a pôrodníka-gynekológa Patricka Steptoea. Dodáva, že je v dnešnej dobe priam nemysliteľné, že tento postup nie je dostupný pre všetky páry. Náklady na umelé oplodnenie stanovené zdravotníckymi zariadeniami sú veľmi vysoké, takže si to môže dovoliť len málokto.
Predpokladá sa, že za a uplynulé 4 dekády sa pomocou umelého oplodnenia (IVF) na celom svete narodilo podľa odhadov 6,5 milióna detí.
Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním. Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.
Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a rodinou a šírte radosť a šťastie vo svojom okolí.